ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

گزارش همایش سالانه پزشکی هسته اي

دكتر رزاقي در سومين كنگره بين المللي و پانزدهمين همايش سالانه پزشكي هسته اي ايران:

ظهور فناوري هاي هسته اي، كمك هاي به سزايي در عرصه تشخيص و تسريع درمان بيماري ها كرد. سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین همایش سالانه پزشکی هسته اي ایران به همت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و انجمن پزشکی هسته ای ایران 31-29 ارديبهشت ماه در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد. در این کنگره که با حضور دكتر محسن پور معاون پارلماني وزارت بهداشت، دكتر رزاقي رئيس دانشگاه، دكتر قنادي معاون پژوهشي سازمان انرژي اتمي و رئيس پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي، دكتر ساغري رئيس انجمن پزشكي هسته اي ايران و جمعي از متخصصان داخلي و خارجي آغاز به كار كرد، دكتر رزاقي رئيس دانشگاه با اشاره به شروع فعاليت هاي كشور در عرصه هسته اي از سال 1339 گفت: ظهور فناوري هاي هسته اي، كمك هاي به سزايي در عرصه تشخيص و تسريع درمان بيماري ها كرد. همچنين هوش، خلاقيت، ابتكار و نوآوري دانشمندان كشور در تمامي علوم پزشكي و به ويژه در رشته هاي مرتبط پزشكي هسته اي باعث برداشتن گام هاي بزرگي در كوتاه ترين زمان شد.
رئيس دانشگاه با اشاره به توليد انواع راديو داروهاي مورد نياز كشور توسط متخصصان سازمان انرژي اتمي گفت: عليرغم وجود تنگناها و محدوديت ها، اين عرصه شاهد پيشرفت هاي چشمگيري بوده است به طوري كه نه تنها نيازهاي داخل برآورده شده، بلكه امكان صدور داروها به كشورهاي منطقه نيز وجود دارد.
دكتر قنادي معاون سازمان انرژي اتمي ايران نيز با اشاره به تحريم ايران در راديو داروها از سال 86 گفت: در مدت بسيار كوتاهي پس از اين تحريم ها، متخصصان اين سازمان، موفق به ساخت راديو داروهاي مورد نياز كشور شدند.
وي با اشاره به اهميت استفاده از راديو ايزوتوپ ها و راديو داروها در عرصه پزشكي هسته اي افزود: امروزه در عرصه پزشكي، تشخيص بسياري از بيماري هاي نهفته و درمان برخي از بيماري هاي مهلك بدون استفاده از راديو داروها امكان پذير نيست.
رئيس پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي با تأكيد بر اين كه اگر رشته اول پزشكي در سطح دنيا را پزشكي هسته‌اي بدانيم، حرف بي راهي نيست.
وي با اشاره به مشكلات ايجاد شده در زمينه راديو داروها در اثر تحريم براي بيماران در تابستان 86 گفت: سازمان انرژي اتمي در پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي و بر اساس برنامه منظمي كه اين تحريم ها را پيش بيني كرده بودند، بلافاصله در حدود يك ماه توانست تحريم ها را شكسته و وارد عرصه توليد راديو داروهاي مورد نياز كشور شود.
دكتر قنادي در خاتمه گفت: خوشبختانه از اين زمان به بعد، راديو داروهاي مورد نياز، توسط متخصصان سازمان انرژي اتمي، به عرصه پزشكي هسته اي كشور عرضه شد و دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور نيز براي تأييد و استفاده از اين داروها همكاري لازم را انجام دادند.
دكتر ساغري رئيس انجمن پزشكي هسته اي ايران نيز در اين مراسم از برگزاري دهمين كنگره آسيا - اقيانوسيه پزشكي هسته اي در سال 2012 به ميزباني ايران و با دعوت از انجمن هاي پزشكي هسته اي جهان خبر داد. وي اظهار داشت: پس از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامي، پزشكي هسته اي از رشد چشمگيري برخوردار بود كه نتايج آن، تربيت بيش از يكصد متخصص، تأسيس يكصد مركز پزشكي هسته اي، تربيت صدها دانشجو در مقاطع كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد، آموزش به دستياران ساير رشته هاي پزشكي و آموزش همكاران پزشك با كاربردهاي تشخيصي و درماني اين رشته و ارائه خدمات به مردم است.
دكتر ساغري، رشته پزشكي هسته اي را مصداق بارز استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي برشمرد و افزود: اين رشته يكي از رشته هاي نوپاي پزشكي است كه با توجه به وابستگي به پرتو داروها، رشته اي پر هزينه تلقي مي شود؛ از اين رو، پزشكان هسته اي با چالش هاي زيادي روبه رو هستند.
دكتر نشاندار رئيس كنگره مذكور نيز ارائه آخرين دستاوردهاي علمي و انتقال تجربيات متخصصان در حوزه پزشكي هسته اي را از اهداف برگزاري اين كنگره و نيز پانزدهمين همايش سالانه پزشكي هسته اي برشمرد و افزود: در اين كنگره، 73 مقاله در قالب سخنراني و 73 مقاله نيز به صورت پوستر ارائه خواهد شد. همچنين هفت كارگاه و و هفت پانل تخصصي در سه روز برگزاري كنگره برگزار مي شود. دكتر نشان دار افزود: در اين کنگره که متخصصاني از کشورهاي آمريکا، هند، يونان و ايتاليا در آن حضور دارند، ضمن معرفی دستاوردهای متخصصان کشور در زمینه رادیوفارماسی و تجهیزات، نرم افزار و حفاظت پرتویی و رادیو بیولوژی، آخرین یافته های علمی و تجربيات شركت كنندگان مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.
شايان ذكر است در كنگره مذكور با اهداي لوح يادبود از دکتر بهجت قاسمی همسر شهید دکتر شهریاری تجلیل شد.

سلامت نیوز: رئیس انجمن علمی پزشكی هسته‌ای ایران گفت: پزشكی هسته‌ای مصداق بارز استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است.
محسن ساغری استاد و رئیس مؤسسه تحقیقات پزشكی هسته‌ای دانشگاه علوم پزشكی تهران و رئیس انجمن علمی پزشكی هسته‌ای ایران همزمان با روز ملی فناوری هسته‌ای در گفتگو با فارس، به تشریح كاربردهای فناوری هسته‌ای در عرصه پزشكی پرداخت كه مشروح این گفتگو در پی می‌آید.
ساغری با بیان اینكه پزشكی هسته‌ای یكی از رشته‌های تخصصی پزشكی است كه در آن از چشمه‌های باز مواد رادیواكتیو برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود، تصریح كرد كه پزشكی هسته‌ای مصداق بارز استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است.
رئیس انجمن پزشكی هسته‌ای با این توضیح كه پزشكی هسته‌ای از سه بخش نامتجانس تشكیل شده است، افزود: تصویربرداری از اعضاء یا اسكن با استفاده از مواد رادیواكتیو، سنجش مواد در آزمایشگاه با استفاده از كیت‌های رادیواكتیو (آزمایشات اینویترو) و استفاده از مواد رادیواكتیو در درمان بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم این سه بخش را شامل می‌شوند.
ساغری خاطر نشان كرد: رادیو ایزوتوپ‌ها یا مواد رادیواكتیو مصنوعی اساس كار پزشكی هسته‌ای را تشكیل می‌دهد و بخش دیگر كه اساس این رشته است تجهیزات پزشكی مثل دوربین گاماست كه برای تصویربرداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

130 مركز پزشكی هسته‌ای در كشور فعالیت دارند

وی در خصوص تعداد مراكز پزشكی هسته‌ای در كشور نیز گفت: تعداد مراكز پزشكی هسته‌ای در كشور نزدیك به 130 مركز می‌باشد كه نیمی از آن ها در تهران و بقیه در شهرستان‌های مختلف مشغول كار هستند. همچنین تعداد متخصصین این رشته نیز حدود 130 متخصص است كه در این مراكز فعالیت دارند.
رئیس مؤسسه تحقیقات پزشكی هسته‌ای دانشگاه علوم پزشكی یادآور شد: قبل از انقلاب تعداد متخصصین پزشكی هسته‌ای كشورمان از انگشتان یك دست تجاوز نمی‌كرد ولی پس از انقلاب با تدوین رشته تخصصی پزشكی هسته‌ای از سال 1362 در مركز تحقیقات پزشكی هسته‌ای كه وابسته به دانشگاه علوم پزشكی تهران است اقدام به پذیرش دستیار تخصصی شد و بیش از 100 متخصص تربیت شدند.
وی یاد آور شد: در حال حاضر سه مركز عهده‌دار تربیت پزشكان متخصص هستند كه بزرگترین مركز، مركز تحقیقات پزشكی هسته‌ای وابسته به دانشگاه علوم پزشكی تهران است و مركز دیگر در بیمارستان طالقانی وابسته به دانشگاه شهید بهشتی و دیگری بخش پزشكی هسته‌ای بیمارستان امام رضا (ع) مشهد است كه وابسته به دانشگاه علوم پزشكی مشهد می‌باشد.

مراجعه یك میلیون بیمار برای اقدامات تشخیصی و درمانی به مراكز پزشكی هسته‌ای

وی در خصوص جایگاه كشورمان در عرصه پزشكی هسته‌ای گفت: ما از نظر تعداد متخصص و مراكز پزشكی هسته‌ای در منطقه آسیای غربی حائز رتبه اول هستیم، البته از لحاظ تجهیزات به پایه كشورهای مترقی نمی‌رسیم ولی در سال جاری در كنگره جهانی پزشكی هسته‌ای كه در شهر كیپ‌تاون آفریقای جنوبی برگزار شد، در میان 85 كشور شركت كننده از نظر تعداد مقالات رتبه اول را كسب كردیم. ساغری در خصوص فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه پزشكی هسته‌ای نیز افزود: نماد فعالیت‌های ما مجله علمی پژوهشی پزشكی هسته‌ای است كه از سال 1371 به صورت فصلنامه به زبان انگلیسی منتشر می‌شود. رئیس انجمن پزشكی هسته‌ای یادآور شد: حدود یك میلیون بیمار در سال جهت اقدامات تشخیصی و درمانی به مراكز پزشكی هسته‌ای كشور مراجعه می‌كنند.
وی در بخش دیگر این مصاحبه خاطر نشان كرد كه نبود تصویربرداری مولكولی یا پت اسكن نقص عمده‌ای است كه در پزشكی هسته‌ای كشور وجود دارد و این مسئله مخصوصاً در زمینه اونكولوژی (بخش سرطان شناسی بالینی) بسیار حائز اهمیت است.

هزینه‌های گزافی كه بیماران به علت نبود پت اسكن می‌پردازند

رئیس انجمن علمی پزشكی هسته‌ای ایران اظهار داشت: اولین سیستم در این زمینه در مركز تحقیقات پزشكی هسته‌ای نصب شده ولی به علت نواقصی كه در ساختمان و مشكلاتی كه برای نصب سایكلوترون وجود دارد در حال حاضر قابل بهره‌برداری نیست و امیدواریم كه گشایشی پیدا شود و به زودی بتوانیم از این سیستم استفاده كنیم كه بیماران مجبور به خروج از كشور برای انجام پت اسكن نباشند، چرا كه هزینه رفت و برگشت هر فرد برای این منظور حدود 5 میلیون تومان است و این موضوعی است كه باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.
ساغری افزود: در حال حاضر وزارت بهداشت برای ورود این سیستم به برخی دانشگاه ها موافقت اصولی داده ولی این موكول به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در دانشگاه ها شد كه بخش خصوصی هم از این استقبالی نكرد و در واقع می‌توان گفت كه كاری عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

سوخت رآكتور تهران تمام شود، مجبور به واردات مواد رادیو اكتیو از خارج می‌شویم

رئیس مؤسسه تحقیقات پزشكی هسته‌ای دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره همكاری تنگاتنگ این مركز با سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان انرژی اتمی از 20 سال قبل تأمین كننده پرتو داروها است ولی متأسفانه سوخت رآكتور تهران رو به اتمام است.
وی در عین حال توضیح داد: تكنزیوم 99m كه از مولیبدن گرفته می‌شود ماده رادیو اكتیوی است كه در حال حاضر مورد استفاده زیادی در مراكز پزشكی هسته‌ای كشور قرار می‌گیرد و این وابسته به سوخت رآكتور تهران است و اگر بخواهیم از خارج وارد كنیم مستلزم هزینه‌ای بالاتر می‌شود. به همین دلیل وزارت بهداشت به آن یارانه اختصاص داده چون اگر این كار انجام نشود با توجه به تعرفه‌های پزشكی هسته‌ای غیر قابل انجام است.

دولت توجه بیشتری به تأمین مواد رادیو اكتیو مصرفی در مراكز پزشكی هسته‌ای داشته باشد

وی اضافه كرد: وزارت بهداشت باید موانع را در این خصوص رفع كند چرا كه الان بیماران ما از این محرومند و مجبورند برای انجام پت اسكن به خارج از كشور رفته و هزینه‌های گزافی را متحمل شوند. این لازمه‌اش این است كه دولت توجه بیشتری به تأمین مواد رادیو اكتیو مصرفی در مراكز پزشكی هسته‌ای داشته باشد و مراكز را از نظر به روز شدن تجهیزات و دسترسی به مواد رادیواكتیو مختلف حمایت كند.
ساغری گفت: با توجه به قیمت گران مواد رادیواكتیو، دولت باید یارانه‌هایی را اختصاص دهد به جهت اینكه تعرفه‌های پزشكی هسته‌ای پایین است و اگر بخواهد این تعرفه‌ها افزایش یابد مردم قدرت پرداخت آن را ندارند.
رئیس مؤسسه تحقیقات پزشكی هسته‌ای دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: اگر ما رآكتور فعال در كشور داشته باشیم حداقلش این است كه نسبت به بعضی از مواد رادیو اكتیو بی‌نیاز خواهیم بود و حتی می‌توانیم صادر كننده این مواد به كشورها باشیم. كشورمان باید رآكتورهای خود را فعال كند چون استفاده‌های گوناگون در پزشكی، كشاورزی و صنعت دارد.
وی گفت كه اگر ماده رادیو اكتیو به دست مراكز پزشكی هسته‌ای كشور نرسد عملاً ما نمی‌توانیم كاری انجام دهیم و این مراكز تعطیل می شوند.

ایران میزبان كنفرانس بین‌المللی آسیا - اقیانوسیه است

رئیس انجمن علمی پزشكی هسته‌ای همچنین از میزبانی ایران در برگزاری كنفرانس بین‌المللی آسیا - اقیانوسیه در زمینه پزشكی هسته‌ای خبر داد و گفت: این كنفرانس هر 4 سال یكبار در یكی از كشورهای آسیا و اقیانوسیه تشكیل می‌شود و در اردیبهشت ماه 91 ایران میزبانی آن را عهده‌دار خواهد بود.

تماس با مرکز امید

تلفن: 03833343272

نمابر: 03833343241

info @ omidcenter.com

شهرکرد بلوار 17 شهریور نبش کوچه 36 مجتمع سینا

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما